Máte alergii na některou z mléčných složek, ale chuť a vůni másla si nedokážete odepřít? Zajímáte se o zajímavé a výživově hodnotné potraviny? Vyzkoušejte máselný tuk, kterému se podle indické kuchyně říká ghí.
Jedná se o tradiční potravinu, kterou k přípravě pokrmů používali již naši předkové a najdeme ji i ve starých českých receptech pod názvem přepuštěné máslo či šmolc. Čistý tuk ghí je připravován velmi pomalým přepouštěním másla, při němž se máslo zbavuje vody, ale i vznikající pěny, která obsahuje mléčné bílkoviny, cukry a jiné látky běžně přítomné v klasickém másle.
Neobsahuje mléčné složky jako laktózu a kasein, proto ho mohou používat i někteří alergici.
Výhodou je, že díky absenci bílkovin a vody ghí nežlukne, můžete ho tedy uchovávat v ledničce i několik měsíců.
Je vhodný i na pečení a smažení, protože má hodně vysoký bod zápalnosti – až 240 °C.
Při vysokých teplotách se v něm v troubě či na pánvi nepřepalují látky s nižším bodem kouřivosti, a neuvolňují se tak do pokrmů.
Wolfberry ghí se vyrábí z mléka z českých farem, které při péči o svou půdu a dobytek nepoužívají pesticidy, průmyslová hnojiva a další chemikálie.
Neobsahuje umělá dochucovadla, barviva ani aromata.
Ghí má přirozeně žlutou barvu a lahodnou chuť a vůni másla s přídechem ořechů.
V kuchyni jako běžné máslo.
Energetická hodnota: 882 kcal / 3693 kJ, tuky: 99 g, – z toho 65 g nasycené mastné kyseliny, bílkoviny: 0 g, sacharidy: 0 g, – z toho cukry: 0 g, sůl: 0 g.
Minimální trvanlivost v uzavřené nádobě na chladném a temném místě je 12 měsíců.
Při teplotě do 20 °C můžete ghí skladovat i mimo lednici.