Drug details are not available in the selected language, the original text is displayed

Acifein

Akutní toxicita po perorálním podání (LD50) u hlodavců a jiných zvířecích druhů se
pohybovala v rozsahu 920 až 4000 mg/kg pro kyselinu acetylsalicylovou, v rozsahu 760 až
3900 mg/kg pro paracetamol a v rozsahu 155 až 2300 mg/kg pro kofein. Hlavními příznaky
toxicity byly krvácení a vznik žaludečních vředů (u kyseliny acetylsalicylové) a poškození
jater / centrilobulární nekróza (u paracetamolu) a změny CNS u kofeinu. Výsledky u
kombinace kyseliny acetylsalicylové s paracetamolem neprokázaly žádnou synergii akutní
toxicity obou přípravků. Nejsou k dispozici data pro trojkombinaci acetylsalicylové kyseliny s
paracetamolem a kofeinem.
U člověka byly pozorovány akutní intoxikace po kyselině acetylsalicylové, paracetamolu a
kofeinu. Letální dávka kyseliny acetylsalicylové je 10 g a pro paracetamol okolo 10 g
(hepatotoxicita). Kofein vede při předávkování k neklidu, třesu a tachykardii.
Vysoké dávky kyseliny acetylsalicylové nebo paracetamolu podávané po dlouhou dobu,
mohou vyvolat postižení ledvin typu nekrózy papil či tubulů, vznik gastrointestinálních vředů
a krvácení (kyselina acetylsalicylová), intersticiální nefritidu a hepatotoxické účinky
(paracetamol). Studie chronické toxicity s kyselinou acetylsalicylovou a paracetamolem u
potkanů (po dobu 26 týdnů) prokázaly jasně gastrointestinální toxicitu kyseliny
acetylsalicylové (eroze), včetně ovlivnění mortality, ale nepřinesly žádné důkazy, svědčící o
zvýšení nefrotoxicity. Podávání trojkombinace nevedlo ke zvýšení orgánové toxicity při
srovnání s toxicitou jednotlivých látek. Navíc bylo zřejmé, že kinetika kyseliny
acetylsalicylové a paracetamolu nebyla ovlivněna při podávání obou léků v kombinaci nebo
po přidání kofeinu.
Mezinárodní expertní skupina epidemiologů, nefrologů, toxikologů, patologů a kliniků
nedávno přehodnotila vědecké opodstatnění a bezpečnost analgetických směsí obsahujících
kofein (včetně nefrotoxicity). Uzavřela, že současné údaje získané u lidí a zvířat nesvědčí o
tom, že složené přípravky obsahující kyselinu acetylsalicylovou a paracetamol ve směsi s
kofeinem vedou k vyššímu riziku vzniku analgetické nefropatie, než je tomu u
monokomponentních analgetik nebo analgetik bez kofeinu. Také neexistují důkazy o tom, že
kofein má návykový potenciál, který by podporoval užívání analgetik.
Výzkumy týkající se genotoxicity a kancerogenity kyseliny acetylsalicylové a kofeinu
neodhalily žádný potenciál těchto látek. Na rozdíl od předchozích rozporných studií
genotoxicity a kancerogenity paracetamolu je paracetamol podle nejmodernějších
biologických testů NTP (National Toxicology Program) provedených na potkanech a myších,
klasifikován jako negenotoxin a nekancerogen.
Retrospektivní studie u lidí neprokazují žádnou spojitost mezi užíváním kyseliny
acetylsalicylové a zvýšeným rizikem malformací. Neexistují žádná hlášení malformací
vyvolaných paracetamolem nebo kyselinou askorbovou u zvířat či člověka. Po předávkování
kofeinu u potkanů byly hlášeny známky inhibice vývoje skeletu, jejichž příčinou byly
hemodynamické poruchy u samic. U člověka však nebyly hlášeny žádné známky
teratogenních účinků způsobených kofeinem.


Acifein

Similar or alternative products
 
Drmax.cz
In stock | Shipping from 79 CZK
49 CZK
 
Lekarna.cz
In stock | Shipping from 29 CZK
56 CZK

About project

A freely available non-commercial project for the purpose of laic drug comparisons at the level of interactions, side effects as well as drug prices and their alternatives

Informace na webu jsou pouze orientační. Odkazy vedou na partnerské e-shopy. Aktuální dostupnost a podmínky zjistíte přímo u partnera. Informace na této stránce mají pouze informativní charakter. Produkty na předpis nejsou dostupné k přímému nákupu zde. Pro aktuální dostupnost a podrobnosti navštivte stránky našeho partnerského e-shopu. Tento web obsahuje affiliate odkazy. Odkazy mohou vést k partnerskému e-shopu.

Languages

Czech English Slovak

More info